Harmonika je instrument, ki ima v tujini zanimiva imena. Npr.: Dragspel, Bayan, Fisarmonica, Sun Fin Chin in še bi lahko naštevali.
Prva omemba instrumenta, kateremu služijo za zvočilo jezički ali ploščice, ki prosto nihajo v zračnem prostoru, sega 2700 let pr. n. št..
To je kitajski ljudski instrument ŠENG.
Skozi preteklost se je instrument zelo spreminjal in danes poznamo kar nekaj različnih modelov:
- diatonična harmonika (frajtonarca)
Nanjo igramo predvsem ljudsko in narodnozabavno glasbo, zadnje čase pa slišimo tudi priredbe kakšne klasične ali celo rock skladbe.
- klavirska harmonika
Ima tipke razporejene tako, kot pri klavirju, od tod tudi ime. Instrument je različnih velikosti, glede na število basov in obseg tonov v desni roki. Poznamo 48 basne, 72b, 80b, 96b in 120b modele.
- gumbna ali kromatična harmonika
Namesto tipk ima bele in črne gumbe, ki so razporejeni v petih vrstah, v levi roki pa ima zopet različno število basov.
Zadnja stopnja v razvoju je harmonika z melodijskimi basi, ki omogoča polifono igranje, kar pomeni, da lahko tudi v levi roki igramo melodijo in ne samo akordično spremljavo.
Tako je harmonika postala koncertni instrument in zanjo pišejo originalno literaturo številni skladatelji po svetu. Srečamo jo kot solistični instrument, v komornih zasedbah in različnih orkestrih v vseh glasbenih žanrih (ljudska glasba, narodnozabavna, jazz, klasična, etno, tango …).
Z učenjem harmonike lahko pričnemo v glasbeni šoli že pri sedmih letih.Osnove pridobimo na nižji stopnji, ki traja 8 let, potem nadaljujemo na umetniški gimnaziji 4 leta, če pa želimo poklicno igrati ali poučevati harmoniko, lahko nadaljujemo študij še na Akademiji za glasbo doma ali v tujini.
Če meniš, da je harmonika zanimiv instrument, potem je prav, da obiščeš našo glasbeno šolo in se sam prepričaš o tem.
Spodaj pa je še nekaj spletnih naslovov, kjer lahko izveš še veliko več.
Zapisala: Bojana Matavž
https://www.youtube.com/watch?v=2qDCQ3S2Ajo
https://www.youtube.com/watch?v=_s9dgvFt7Rc